vrabci na střeše

iDNES.CZ: Lidem připadá sexy mít v bytě kousek lesa, říká majitelka květinářství

2. září 2018

Hortenzie, růže, třapatky, zvonky, nevěstin závoj nebo bylinky jako dobromysl a máta. Tyto květy v létě voní v malém brněnském květinářství Kvítí z lesa. Majitelka Radka Jaburková si zakládá na sezonních rostlinách, které pěstuje na zahradě nebo je jezdí sbírat na louky v okolí Brna.

V Netradičním brněnském květinářství vám uvážou kytičku z lučního kvítí a naučí vás, jak si domů ve skleněné kouli přinést kus lesa. „Líbí se mi kytky, které vypadají, že jsou natrhané v zahradě, nebo jsou plané. Líbí se mi to, na co je lidské oko zvyklé z toho, co vidí venku nebo si to pamatuje z dětství,“ vysvětluje netradiční nabídku svého květinářství.

Nápad založit si obchod s květinami částečně pramenil z jejích studií. „Studovala jsem zahradní architekturu a ještě před tím dějiny umění a homeopatii,“ popisuje květinářka. Když se vše spojilo, zjistila, že nejradši pracuje s květinami. „Baví mě bylinky, vázat kytky a celkově mě baví vytvářet cokoliv z živých rostlin,“ usmívá se.

Když ve druháku na vysoké škole dostala výhodnou nabídku na obchodní prostor, neváhala dlouho. „Stála jsem před volbou, že se budu buď naplno věnovat studiu, nebo se budu naplno věnovat květinářství,“ přibližuje Jaburková, kterou už delší dobu lákalo založit si vlastní podnik s květinami. Nakonec to riskla, nabídku na prostor přijala a zanedlouho vzniklo Kvítí z lesa.

Více zde →


CZECHDESIGN.CZ: Floristické řemeslo netradičně, ale stylově. Výběr květinových ateliérů a farem, které vás zaujmou

9. dubna 2018

Dlouhé zimní mrazy konečně střídá ten nakažlivý jarní vánek. K radostnému rannímu vstávání nam tedy nechybí téměř nic. Možná jen krásny pohled na čerstvě nařezané květy při snídani nebo příjemná vůně květinových dekorací v práci. A když už jsou „sámošky na kytky“ mírně out, přinášíme vám inspiraci z jiného květinářského ráje, kam se pro svou kytici můžete vydat.

KVÍTÍ Z LESA

Květinový ateliér s doboru kávou vytváří inspirativní prostředí, kde si brněnští milovníci květin mohou zhmotnit své vlastní nápady. Čerstvě řezané jsou fair-trade a ty luční jsou nasbírané anebo si je majitelky pěstují na vlastní zahradě. Místo i jeho myšlenka mají svou hloubku. Ostatně, jak vysvětluje zakladatelka projektu: “Kvítí z lesa vzniklo, abychom nezapomněli na naši krajinu, divoké zahrady našich babiček, pestré louky zářící v letním poledni a hluboké lesy vonící mechem. Místa, kde jsme venku.”

Více zde →


MALINAPHOTO.CZ: Kvítí z lesa, moje nejoblíbenější květinářství

25. října 2017

Název mluví za všechno, tohle květinářství je prostě příroda sama a vždycky když na svatbě potkám jejich svatební kytku, udělá mi to jednoduše radost 🙂

Rád k nim chodím i pro dárky, třeba když měla babička narozeniny a chtěl jsem pro ni něco hezkýho co si pak může i usušit a nechat doma dýl než klasickou kytku.

Více zde →


ZENY.CZ: 8 květinářství, kde vám uvážou tu nejkrásnější svatební kytici

10.června 2017

V posledních letech ve svatebních trendech vládne větší uvolněnost, což se projevuje i na vazbě kytic. Ty začaly znovu připomínat spíše luční kvítí natrhané někde u potoka nebo na louce. Ale má to nejen estetický význam. Jde také o fair-trade, tradici, sezónnost a lokálnost. Představujeme vám osm českých květinářství, kde vám uvážou (nejen svatební) kytici snů.

Více zde →


ODHLAVYAZKPATE: Backyard workshop day

1.června 2017

(…) V krásném prostředí zahrady se ale relaxovalo nejen u psaní. Kdo chtěl a včas se přihlásil, mohl si s holkama z Kvítí z lesa vytvořit třeba i svoji vlastní kokedamu. Přiznám se, že když jsem na začátku viděla ty hroudy hlíny, nevěřila jsem, že z nich jde vytvořit něco tak zeleného, kulatého a krásného.

Více zde →


ZPRÁVY Z MINISTERSTVA ZEMEDĚLSTVÍ: květen 2017

Ekonomika

ČESKÉ KVĚTINY ZAŽÍVAJÍ RENESANCI

Prodej květin v Česku v posledních letech roste. Jejich tuzemská produkce se zvýšila z 2,095 miliardy korun v roce 2015 na loňských rekordních 2,172 miliardy korun. Každý obyvatel Česka utratil v průměru za květinu 1 091 korun, což bylo o 5,9 procenta víc než v roce 2015. Levné dovozy květin na začátku 90. let minulého století téměř zlikvidovaly české květináře. Díky rostoucí poptávce po
květinách a dotacím z Programu rozvoje venkova na obnovu skleníků a fóliovníků se snažíme sektor zachránit. Prošel však zásadní změnou. Čeští květináři přešli od řezaných květin k pěstování rostlin hrnkových, záhonových a balkonových. Celková produkce tuzemských květinářů dosáhla podle údajů Svazu květinářů a floristů ČR v loňském roce 2,172 miliardy korun, což je oproti předešlému roku nárůst o 3,7 procenta. Spotřeba květin dosáhla hodnoty 11,343 miliardy korun, to je o 10 procent více než v roce 2015. Čeští pěstitelé vyvezli květiny přibližně za 623 milionů korun. Nejvíce jich bylo exportováno na Slovensko, do Německa a Polska. Většina řezaných květin se do květinářství dostává z Nizozemska, Afriky a Jižní Ameriky. Přesto se najdou nadšenci, kteří nabízí české, lokální a sezonní květiny. Zkrátka jiný přístup než všudypřítomný globální trh.

Více zde →


DREVOPROZIVOT.CZ: Květinářství Kvítí z lesa

Soutěž: Stavba roku, Kategorie: Dřevěné interiery – realizace / 2017, neoceněno

ÚČEL INTERIÉRU

Účelem interiéru květinářství Kvítí z lesa bylo vytvoření funkčního a přivětivého interiéru určeného pro prezentaci a prodej květin netradičním způsobem. Návrh vycházel ze zadání, kterým bylo „přiblížit les do centra Brna“.

ARCHITEKTONICKÝ POPIS

U tohoto interiéru jsem se soustředila zejména na to, jak pracovat s tím, že bude v budoucnu prodejna velmi zaplněna květinami a dekoracemi. Proto jsem hledala co nejelegantnější řešení, aby prodejna byla stále vzdušná. To se odráží zejména v řešení hlavního regálového systému, který parafrázuje kmeny stromů v interiéru. Dalším prvkem je police, kde je umístěna prezentace aktuální řezanky. Zde jsem navrhla otvory v desce, do kterých zapadají skleněné vázy. …

Více zde →

Viz také web studia Nomi Architects →


 

zpět nahoru