kokedamy


V naší prodejně najdete již hotové kokedamy, které si můžete rovnou odnést nebo vám rády vyrobíme kokedamu s rostlinkou podle přání. Můžeme vám poradit s výběrem rostliny i stanoviště. Kokedamu jsme většinou schopné vyrobit v rámci týdne od zadání. Cenově se u nás pohybují mezi 750 – 1500 Kč podle ceny rostliny a velikosti kořenového balu.

Vlhkomilné kokedamy vyrábíme v ručně vyráběném jílovo-rašelinném obalu, který po utuhnutí připomíná nepálenou cihlu. U suchomilných rostlin a orchidejí volíme různý mix japonských jílů, hornin vulkanického původu a pěstebních substrátů obalených podpůrnou síťovinou. V tomto balu už rostlina zůstane celý svůj další život, takže je dobré rostlinu v růstu spíš krotit, než podporovat. Pokud zaznamenáte, že rostlina po několika letech (cca 5-15 let, záleží na podmínkách, které rostlině zajistíte) začne z ničeho nic chřadnout, bude možná nutné ji z kokedamy přesadit do většího balu nebo do květináče, kde se jí dostane více živin z nového substrátu.

Péče je celkem jednoduchá a nijak zvlášť se neliší od té běžné, „květináčové“. Při zálivce ponoříte celou mechovou kouli do nádoby s vodou tak, aby hladina sahala ještě pár centimetrů nad povrch koule. Z kokedamy musí vycházet bublinky z místa, kde začínají stonky rostlinky. Takhle necháte kokedamu pít 3 – 5 minut. Pak můžete vrátit kokedamu na její původní místo, případně pod ni položit talířek nebo jinou pokojovku, do které odkape přebytečná voda. Kokedamu v žádném případě neždímejte a nevymačkávejte z ní vodu.

Pro zálivku použijte vodu z přírodního zdroje, aby mech zůstal co nejdéle zelený. Pokud ale nemáte k dispozici studniční nebo dešťovou vodu, vezme kokedama zavděk i filtrovanou, převařenou nebo alespoň odstátou vodou.

Jak zjistit, kdy kokedama potřebuje zalít? Budete se řídit manuálem, který ke každé kokedamě přidáváme. Další možností je prostě ji potěžkat –  tak zjistíte, jestli má dost nebo málo vody. Nebojte, tenhle um dostane do ruky během pár týdnů i každý seriový zabiják kytek ;). Jílovo-rašelinný obal kokedamy i zemina zadržují vodu, takže pokud je kokedama lehká, znamená to, že chce pít. Frekvence závlahy se liší podle toho, jestli pěstujete suchomilný sukulent nebo vlhkomilnou kapradinu, jestli je rostlina nad topením v obýváku nebo v kuchyni nad dřezem, a nakonec podle toho, kolik světla má rostlina k dispozici. U četnosti zálivky je nutné přihlédnout také k ročnímu období. Perioda uvedená na manuálu odpovídá středovému období jara a podzimu, kdy je teplota a délka dne bez větších extrémů oproti podmínkám léta (kdy je často potřeba zálivku provádět častěji) nebo zimy (kdy je potřeba interval mezi zálivkami prodloužit).

Zamotalo vám to hlavu? Rády vám pošleme naši brožuru, kde vysvětlujeme širší souvislosti důležité pro pěstování pokojových rostlin – tedy i kokedam. Napište nám mail 😉

KOKEDAMY POSÍLÁME I PŘES ZÁSILKOVNU. Chcete-li si nějakou objednat, napište nám, o kterou byste měli zájem a my vám obratem dáme vědět, jestli je dostupná a vhodná k transportu. Posílání není možné v zimních měsících.

P.S.: Pokud rostlinka umře nebo se vám přestane líbit, ale bal je stále v dobré kondici, rozhodně kokedamu nevyhazujte! Radši ji přineste k nám do obchodu a my vám do ní zasadíme novou rostlinku, která vám bude zase dělat radost. Stejně tak je možné vybavit kokedamu novým mechovým kabátkem 🙂

zpět nahoru