kokedamy


Klikejte na obrázek, dozvíte se víc! Pokud jste si vyhlídli kokedamu, která právě není k dispozici, ozvěte se nám nebo nás navštivte, třeba něco vymyslíme. Ke každé kokedamě přidáváme návod, kde je vysvětleno vše potřebné ohledně péče. Detailnější info naleznete níže.

Aktualizace: 29.9.2021


Kokedama /苔玉 / v doslovném překladu znamená mechová koule. Je to původní forma pěstování bonsají, kdy se kořenový bal rostliny obalil zeminou do tvaru koule, na které pak – možná ani ne až tak záměrně – začal růst mech. Tyto se tradičně pokládaly na ozdobné misky, ale dnes je spíš „tradičně“ zavěšujeme. A voila, levitující kytka je na světě!

Vlhkomilné kokedamy vyrábíme v jílovo-rašelinném ručně vyráběném obalu, který po utuhnutí připomíná nepálenou cihlu. U suchomilných rostlin a orchidejí volíme pouze vhodný substrátový mix obohacený o jíl a obalený podpůrnou síťovinou. V tomto balu už rostlina zůstane celý svůj další život, takže je dobré rostlinu v růstu spíš krotit, než ji podporovat – to znamená vylamování větších listů a zaštipování příliš bujících výhonů, protože čím je větší zelená část, tím víc se rozrůstá i kořenový bal. Pokud zaznamenáte, že rostlina po několika letech začne z ničeho nic chřadnout, bude možná nutné ji z kokedamy přesadit do většího balu nebo do květináče, kde se jí dostane více živin z nového substrátu.

Péče je celkem jednoduchá a nijak zvlášť se neliší od té běžné, „květináčové“. Při zálivce ponoříte celou mechovou kouli do nádoby s vodou tak, aby hladina sahala ještě pár centimetrů nad povrch koule. Z kokedamy musí vycházet bublinky z místa, kde začínají stonky rostlinky. Takhle necháte kokedamu pít 3 – 5 minut. Pak můžete vrátit kokedamu na její původní místo, případně pod ni položit talířek nebo jinou pokojovku, do které odkape přebytečná voda.

Pro zálivku použijte vodu z přírodního zdroje, aby mech zůstal co nejdéle zelený. Pokud ale nemáte k dispozici studniční nebo dešťovou vodu, vezme kokedama zavděk i filtrovanou, převařenou nebo alespoň odstátou vodou.

Jak zjistit, kdy kokedama potřebuje zalít? Budete se řídit manuálem, který ke každé kokedamě přidáváme. Další možností je prostě ji potěžkat –  tak zjistíte, jestli má dost nebo málo vody. Nebojte, tenhle um dostane do ruky během pár týdnů i každý seriový zabiják kytek ;). Jílovo-rašelinný obal kokedamy i zemina zadržují vodu, takže pokud je kokedama lehká, znamená to, že chce pít. Frekvence závlahy se liší podle toho, jestli pěstujete suchomilný sukulent nebo vlhkomilnou kapradinu, jestli je rostlina nad topením v obýváku nebo v kuchyni nad dřezem, a nakonec podle toho, kolik světla má rostlina k dispozici. U četnosti zálivky je nutné přihlédnout také k ročnímu období. Perioda uvedená na manuálu odpovídá středovému období jara a podzimu, kdy je teplota a délka dne bez větších extrémů oproti podmínkám léta (kdy je často potřeba zálivku provádět častěji) nebo zimy (kdy je potřeba interval mezi zálivkami prodloužit).

Zamotalo vám to hlavu? Rády vám pošleme i naši brožuru, kde vysvětlujeme širší souvislosti důležité pro pěstování pokojových rostlin – tedy i kokedam.

KOKEDAMY POSÍLÁME I PŘES ZÁSILKOVNU. Chcete-li si nějakou objednat, napište nám, o kterou byste měli zájem a my vám obratem dáme vědět, jestli je dostupná a vhodná k transportu.

zpět nahoru