ONLINE STISK: Malé řízky i velké pokojovky. Na burze rostlin si lidé mohli vyměnit své přírůstky
18. dubna 2019
Aloe, begonie nebo draceny. Tyto a mnohé další si mohli návštěvníci květinářství s poetickým názvem Kvítí z lesa pořídit na burze pokojových rostlin. Akce nebyla určena jen pro zkušené pěstitele, nýbrž pro všechny, kteří sháněli zelenou okrasu, nebo se potřebovali přebytečných rostlin ze svého domova zbavit.
Každý, kdo měl zájem vyměnit řízky rostlin na burze, přišel ve středu 17. dubna do květinářství Kvítí z lesa. Na sebe i na přinesené rostliny dal svou jmenovku a poté čekal, jestli ho někdo neosloví s prosbou o výměnu. Ne všichni účastníci dražili kousek za kousek, spousta jich přinesla rostliny jen tak volně k rozebrání, nebo odešla před koncem aukce. Zbylé rostliny si mohli ostatní volně vzít v regálu před obchodem. „Byl to skvělý punk. Spoustu věcí jsme musely pošéfovat za chodu, ale aspoň víme, co do budoucna zlepšit,“ zmínila spolumajitelka květinářství Zuzana Nováková. Napříště plánuje vytvořit velkou ceduli s návodem, aby se jich na systém neptal každý zvlášť, nebo lépe oddělit místo pro výměnu a volný výběr rostlin. „Byl to docela malý prostor na to, kolik tam bylo lidí. Systém se jmenovkami mi přišel zbytečně chaotický, úplně by stačil jeden stůl, kde by byly všechny rostliny. Ze svých rostlin jsem nevyměnila vše, ale i tak jsem si odnesla domů něco, co mi bude dělat radost,“ zhodnotila akci účastnice Michaela Špringlová.
iDNES.CZ: Lidem připadá sexy mít v bytě kousek lesa, říká majitelka květinářství
2. září 2018
Hortenzie, růže, třapatky, zvonky, nevěstin závoj nebo bylinky jako dobromysl a máta. Tyto květy v létě voní v malém brněnském květinářství Kvítí z lesa. Majitelka Radka Jaburková si zakládá na sezonních rostlinách, které pěstuje na zahradě nebo je jezdí sbírat na louky v okolí Brna.
V Netradičním brněnském květinářství vám uvážou kytičku z lučního kvítí a naučí vás, jak si domů ve skleněné kouli přinést kus lesa. „Líbí se mi kytky, které vypadají, že jsou natrhané v zahradě, nebo jsou plané. Líbí se mi to, na co je lidské oko zvyklé z toho, co vidí venku nebo si to pamatuje z dětství,“ vysvětluje netradiční nabídku svého květinářství.
Nápad založit si obchod s květinami částečně pramenil z jejích studií. „Studovala jsem zahradní architekturu a ještě před tím dějiny umění a homeopatii,“ popisuje květinářka. Když se vše spojilo, zjistila, že nejradši pracuje s květinami. „Baví mě bylinky, vázat kytky a celkově mě baví vytvářet cokoliv z živých rostlin,“ usmívá se.
Když ve druháku na vysoké škole dostala výhodnou nabídku na obchodní prostor, neváhala dlouho. „Stála jsem před volbou, že se budu buď naplno věnovat studiu, nebo se budu naplno věnovat květinářství,“ přibližuje Jaburková, kterou už delší dobu lákalo založit si vlastní podnik s květinami. Nakonec to riskla, nabídku na prostor přijala a zanedlouho vzniklo Kvítí z lesa.
CZECHDESIGN.CZ: Floristické řemeslo netradičně, ale stylově. Výběr květinových ateliérů a farem, které vás zaujmou
9. dubna 2018
Dlouhé zimní mrazy konečně střídá ten nakažlivý jarní vánek. K radostnému rannímu vstávání nam tedy nechybí téměř nic. Možná jen krásny pohled na čerstvě nařezané květy při snídani nebo příjemná vůně květinových dekorací v práci. A když už jsou „sámošky na kytky“ mírně out, přinášíme vám inspiraci z jiného květinářského ráje, kam se pro svou kytici můžete vydat.
KVÍTÍ Z LESA
Květinový ateliér s dobrou kávou vytváří inspirativní prostředí, kde si brněnští milovníci květin mohou zhmotnit své vlastní nápady. Čerstvě řezané jsou fair-trade a ty luční jsou nasbírané anebo si je majitelky pěstují na vlastní zahradě. Místo i jeho myšlenka mají svou hloubku. Ostatně, jak vysvětluje zakladatelka projektu: “Kvítí z lesa vzniklo, abychom nezapomněli na naši krajinu, divoké zahrady našich babiček, pestré louky zářící v letním poledni a hluboké lesy vonící mechem. Místa, kde jsme venku.”
MALINAPHOTO.CZ: Kvítí z lesa, moje nejoblíbenější květinářství
25. října 2017
Název mluví za všechno, tohle květinářství je prostě příroda sama a vždycky když na svatbě potkám jejich svatební kytku, udělá mi to jednoduše radost 🙂
Rád k nim chodím i pro dárky, třeba když měla babička narozeniny a chtěl jsem pro ni něco hezkýho co si pak může i usušit a nechat doma dýl než klasickou kytku.
ZENY.CZ: 8 květinářství, kde vám uvážou tu nejkrásnější svatební kytici
10.června 2017
V posledních letech ve svatebních trendech vládne větší uvolněnost, což se projevuje i na vazbě kytic. Ty začaly znovu připomínat spíše luční kvítí natrhané někde u potoka nebo na louce. Ale má to nejen estetický význam. Jde také o fair-trade, tradici, sezónnost a lokálnost. Představujeme vám osm českých květinářství, kde vám uvážou (nejen svatební) kytici snů.
ODHLAVYAZKPATE: Backyard workshop day
1.června 2017
(…) V krásném prostředí zahrady se ale relaxovalo nejen u psaní. Kdo chtěl a včas se přihlásil, mohl si s holkama z Kvítí z lesa vytvořit třeba i svoji vlastní kokedamu. Přiznám se, že když jsem na začátku viděla ty hroudy hlíny, nevěřila jsem, že z nich jde vytvořit něco tak zeleného, kulatého a krásného.
ZPRÁVY Z MINISTERSTVA ZEMEDĚLSTVÍ: květen 2017
Ekonomika
ČESKÉ KVĚTINY ZAŽÍVAJÍ RENESANCI
Prodej květin v Česku v posledních letech roste. Jejich tuzemská produkce se zvýšila z 2,095 miliardy korun v roce 2015 na loňských rekordních 2,172 miliardy korun. Každý obyvatel Česka utratil v průměru za květinu 1 091 korun, což bylo o 5,9 procenta víc než v roce 2015. Levné dovozy květin na začátku 90. let minulého století téměř zlikvidovaly české květináře. Díky rostoucí poptávce po
květinách a dotacím z Programu rozvoje venkova na obnovu skleníků a fóliovníků se snažíme sektor zachránit. Prošel však zásadní změnou. Čeští květináři přešli od řezaných květin k pěstování rostlin hrnkových, záhonových a balkonových. Celková produkce tuzemských květinářů dosáhla podle údajů Svazu květinářů a floristů ČR v loňském roce 2,172 miliardy korun, což je oproti předešlému roku nárůst o 3,7 procenta. Spotřeba květin dosáhla hodnoty 11,343 miliardy korun, to je o 10 procent více než v roce 2015. Čeští pěstitelé vyvezli květiny přibližně za 623 milionů korun. Nejvíce jich bylo exportováno na Slovensko, do Německa a Polska. Většina řezaných květin se do květinářství dostává z Nizozemska, Afriky a Jižní Ameriky. Přesto se najdou nadšenci, kteří nabízí české, lokální a sezonní květiny. Zkrátka jiný přístup než všudypřítomný globální trh.
DREVOPROZIVOT.CZ: Květinářství Kvítí z lesa
Soutěž: Stavba roku, Kategorie: Dřevěné interiery – realizace / 2017, neoceněno
ÚČEL INTERIÉRU
Účelem interiéru květinářství Kvítí z lesa bylo vytvoření funkčního a přivětivého interiéru určeného pro prezentaci a prodej květin netradičním způsobem. Návrh vycházel ze zadání, kterým bylo „přiblížit les do centra Brna“.
ARCHITEKTONICKÝ POPIS
U tohoto interiéru jsem se soustředila zejména na to, jak pracovat s tím, že bude v budoucnu prodejna velmi zaplněna květinami a dekoracemi. Proto jsem hledala co nejelegantnější řešení, aby prodejna byla stále vzdušná. To se odráží zejména v řešení hlavního regálového systému, který parafrázuje kmeny stromů v interiéru. Dalším prvkem je police, kde je umístěna prezentace aktuální řezanky. Zde jsem navrhla otvory v desce, do kterých zapadají skleněné vázy. …
Viz také web studia Nomi Architects →