Samosběrný worshop 24.8.2021

Samosběrný worshop 24.8.2021

Samosběrný workshop

úterý 24.8. 2021 od 17:00 do cca 19:00

Cena workshopu je 850 Kč na osobu

Přihláška na kvitizlesa@gmail.com; do předmětu mailu napište „samosběrný workshop“, do zprávy vaše jméno a telefonní číslo. Další instrukce pro rezervaci vám pošleme v odpovědi. Těšíme se! Moc <3

Letošní léto je na naše poměry skoro monzunové, takže kvítka na zahradách, loukách, ale i rumištích rostou jak o závod. Jestli máte kde sbírat, sbírejte! S květinovým úlovkem můžete přijít 24.8. v 17:00 k nám do Kvítí a my vás naučíme, jak to všechno uvázat do kytice. Cena dvouhodinového workshopu je 850 Kč, přihlášky posílejte na náš mail kvitizlesa@gmail.com. A jak na samotný sběr? Nic složitého.

SBĚR

Květiny sbírejte optimálně večer před workshopem nebo dopoledne v den workshopu. Můžete je nasbírat i dřív, nicméně květiny by neměly být starší tří dnů.

Mějte s sebou 30 – 150 stonků; množství necháváme na vás a na tom, jak velkou chcete kytici (30 kvítků levandule je samozřejmě něco jiného, než 30 kalichů růží, žejo. Nebojte se toho!).

Myslete na to, že kytice není jen o květech, ale i o zeleni, tedy listech. Nebojte se sbírat zeleň, jako třeba keře, nekvetoucí byliny, spodní patra kytek nebo třeba kapradiny. Zeleň je to, co zakládá kytici; květy jsou její finesou.

Dbejte na to, aby délka stonku (u kvítek, ale i u zeleně) byla aspoň 20 cm, optimum je však 30 – 50 cm (delší už vám budou jen překážet, takže s klidným srdcem zkraťte)

Pokud víte, že kvítka budou víc než 30 minut bez vody, vezměte s sebou radši kyblík, kam napustíte třeba 5 cm vody, ať zbytečně nezavadnou. Kyblík při sběru nechte někde ve stínu a postupně do něj snášejte nasbírané květy. Pokud sbíráte při procházce, mějte kyblík s sebou a postupně do něj přidávejte květy. Mějte ale na paměti, že čím míň tepla utržená kvítka dostanou, tím líp pro jejich kondici.

OŠETŘENÍ

Nechejte na stonku jen dvě až tři horní patra zelených lístků – kytka má pak prostor pumpovat vodu do samotného květu nahoře a nemusí se cestou zdržovat zavodňováním listů, které před vázáním stejně odstraníme.

Zkraťte stonek aspoň o 1 cm. U tenkých stonků (třeba zvonek, kopretina, vratič…) stačí běžné ustřihnutí, u tlustších stonků (třeba růže, třapatky… prostě u těch, co mají tučný, ale ne dřevěný stonek) seřízněte stonky zešikma tak, aby květina získala co největší čerstvou plochu, kterou může sát vodu. U dřevnatých stonků (u těch, co mají místo zeleného stonku větvičku, třeba hortenzie, pámelník, kalina…) oloupejte nožem svrchní hnědou část kůry (tj. ať je dolních cca 5 cm stonku „oloupaných“ jako když loupete brambory). Vždy dbejte na to, aby byly při uskladnění všechny rány, které jste rostlině způsobili, ve vodě. Pokud jste s množstvím vody na pochybách: víc je víc.

Voda ať je studená a čerstvá. Pokud máte možnost, přidejte do vody trochu dezinfekce (třeba Savo; cca 1 kapka na 1 litr vody). Pokud nesavujete, dbejte prostě na to, aby byla kvítka uskladněna s chladné čerstvé vodě, kterou můžete měnit každý den. NEdávejte kvítka na sluníčko!

NA WORKSHOP

Kvítka přineste v kyblíku s trochou vody a udělejte vše pro to, aby nezavadly – takže? Pokud možno chlad, voda, čerstvost a odlistění. No a my vás naučíme ten zbytek!

zpět nahoru