Kokedamy jsou naše oblíbená dizajnovka mezi pokojovými rostlinami. Jsou to rostliny zasazené v kulovitém balu, jež je vyroben ze směsi rašeliny, jílu, vody a mechu. Celý proces tvoření zabere něco mezi 1 – 4 hodinami, takže spousta poctivé rukodělné práce, ale za ten efekt to stojí a navíc – péče o kokedamy se v zásadě neliší od péče o rostliny v květináči :)

A jak se o tyhle krásky starat? Podle nároků konkrétních rostlin, které jsou v kokedamě zasazené, jim zajistíte správné množství světla a vody. Zálivku provedete tak, že celý bal ponoříte do nádoby s odstátou vodou a necháte kokedamu několik málo minut napít. Nakonec necháte okapat vodu z vnější vrstvy mechu, ale to zabere jen chvilinku, protože většina vody zůstává uvnitř kokedamy jako vodní zásoba pro rostlinku.

A jak zjistit, kdy kokedama potřebuje zalít? Prostě ji potěžkáte. Pokud je kokedama lehká, znamená to, že chce pít. Frekvence závlahy se liší podle toho, jestli pěstujete suchomilný sukulent, nebo vlhkomilnou kapradinu, ale i podle toho, jestli je rostlina například nad topením v obýváku, nebo v kuchyni nad dřezem.

Že to sami všechno nepoznáte? Nebojte, kdo koupí kokedamu u nás v Kvítí, dostane k ní i manuál, kde jsou popsány nároky konkrétní rostlinky, ale i všechny obecné informace potřebné k pěstování rostliny v kokedamě :)

Pro největší dobrodruhy pořádáme i workshopy výroby kokedam. Dílna trvá 3 hodiny a termíny vždy předem vyhlašujeme na našem facebooku. A vždycky je to super!

Pokud se na náročnou výrobu necítíte, můžete si u nás koupit už hotovou kokedamu – většinou máme nějaké k mání v prodejně, ale určitě nic nepokazíte, když zavoláte a informujete se předem 😉

_DSC9317

_DSC9353

_DSC9269

_DSC9189