Kokedama je japonská forma pěstování rostlin. Mech obaluje kořenový systém a zeminu, takže už není potřeba ubytovat rostlinu v květináči. To samo o sobě možná nezní tak lákavě, ale  zkuste kokedamu zavěsit do okna a – voila – levitující rostlina jak lusk!

DSC_0142-001Takhle nějak vypadá začátek procesu. Provázky, drátky, nůžky, kleště, rostlina a spousta mechu.

DSC_0038-001 A takhle může vypadat výsledek. Létající fíkus.

DSC_0051-001Netřesk.

DSC_0062-001Aloe.

DSC_0074-002Ceropégie.

DSC_0081-001Tečkovka.

DSC_0095-001Myrta.

DSC_0104-001Asplenium.

Péče je celkem jednoduchá a nijak zvlášť se neliší od té běžné, květináčové. Kokedamu je potřeba zalévat podle nároků rostliny, která v ní žije. Dělá se to tak, že mechovou část ponoříte do misky s vodou a necháte chvíli nasát (dokud jdou z kokedamy bublinky). Pak misku položíte pod kokedamu a necháte okapat přebytečnou vodu. Pokud zaléváte kokedamu kohoutkovkou, mech časem zežloutne, protože je ohromně citlivý na chlor. Na život rostliny v kokedamě to sice nemá vliv, pokud ale chcete mech udržet zelený, zalévejte ho dešťovou vodou, kterou nasbíráte na parapetu okna, vodou z filtrační konvice nebo s přídavkem šungitu. Můžete vsadit i na vodu ze studánky – například v Brně najdete jednu kousek od Kvítí z lesa – v Denisových sadech pod Pekandou. Případně můžete použít i odstátou nebo převařenou kohoutkovou vodu.

A jak zjistit, kdy kokedama potřebuje zalít? Prostě ji potěžkáte. Zemina uvnitř mechu totiž dobře zadržuje vodu a pokud je kokedama lehká, znamená to, že chce pít. Frekvence závlahy se liší podle toho, jestli pěstujete suchomilný sukulent, nebo vlhkomilnou kapradinu, ale i podle toho, jestli je rostlina například nad topením v obýváku, nebo v kuchyni nad dřezem.

Kokedamy budeme vyrábět celou zimu, jestli máte oblíbenou rostlinu, ozvěte se a zkokedamujeme ji pro Vás! :)

DSC_0134-001